“Balun Ferrite core BN43-7051” has been added to your cart. View cart
Description
Balun Ferrite core BN61-202
|
|
| AL=475 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 1000 |
| Color Code = dull black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 20 – 500 MHz High-Q Inductor 0.2 – 10 MHz RFI Suppression – above 20 MHz |
Technical Specifications
| Material | 61 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 125 |
| Min. AL (nH) | 320 |
| Length (metric) | 13.3 mm |
| Width (metric) | 7.5 mm |
| Height (metric) | 14.35 mm |
| Holes diameter (metric) | 3.8 mm |
| Length (imperial) | 0.525 in |
| Width (imperial) | 0.295 in |
| Height (imperial) | 0.565 in |
| Holes diameter (imperial) | 0.15 in |
Download Datasheet

