“Ferrite Toroid FT50-61” has been added to your cart. View cart
Description
Balun Ferrite core BN61-2402
|
|
| AL=250 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 1000 |
| Color Code = dull black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 20 – 500 MHz Power Transformers 0.2 – 10 MHz RFI Suppression above 20 MHz |
Technical Specifications
| Material | 1G (61) |
|---|---|
| Permeability (µi) | 125 |
| Min. AL (nH) | 160 |
| Length (metric) | 7 mm |
| Width (metric) | 4.2 mm |
| Height (metric) | 6.2 mm |
| Holes diameter (metric) | 1.7 mm |
| Length (imperial) | 0.276 in |
| Width (imperial) | 0.16 in |
| Height (imperial) | 0.244 in |
| Holes diameter (imperial) | 0.071 in |
Download Datasheet

