“Ferrite Toroid FT240-77” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT114-61
| AL=75 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 1000 |
| Color Code = dull black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 20 – 500 MHz High-Q Inductor 0.2 – 10 MHz RFI Suppression – above 20 MHz |
Technical Specifications
| Material | 61 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 125 |
| AL (nH) | 80 |
| Outer diameter (metric) | 29 mm |
| Inner diameter (metric) | 19 mm |
| Height (metric) | 7.5 mm |
| Outer diameter (imperial) | 1.14 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.748 in |
| Height (imperial) | 0.295 in |
Download Datasheet
