“Balun Ferrite core BN43-302” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT140-77
| AL=2200 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 7000 |
| Color Code = shiny black |
| Application Freq Range Inductive applications for frequencies up to 100 KHz |
Technical Specifications
| Material | 77 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 2000 |
| AL (nH) | 2400 |
| Outer diameter (metric) | 35.55 mm |
| Inner diameter (metric) | 23 mm |
| Height (metric) | 12.7 mm |
| Outer diameter (imperial) | 1.4 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.9 in |
| Height (imperial) | 0.5 in |
Download Datasheet
