“Balun Ferrite core BN61-2402” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT240-31
| AL=3180 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 16000 |
| Color Code = black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 1 – 300 MHz Power Transformers 0.5 – 30 MHz RFI Suppression 1 – 500 MHz |
Technical Specifications
| Material | 31 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 1500 |
| AL (nH) | 2053 |
| Outer diameter (metric) | 61 mm |
| Inner diameter (metric) | 35.55 mm |
| Height (metric) | 12.7 mm |
| Outer diameter (imperial) | 2.4 in |
| Inner diameter (imperial) | 1.4 in |
| Height (imperial) | 0.5 in |
Download Datasheet
