Description
Ferrite Toroid FT114-43
| AL=510 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 12500 |
| Color Code = shiny black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 5 – 400 MHz Power Transformers 0.5 – 30 MHz RFI Suppression 5 – 500 MHz |
Technical Specifications
| Material | 43 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 800 |
| AL (nH) | 510 |
| Outer diameter (metric) | 29 mm |
| Inner diameter (metric) | 19 mm |
| Height (metric) | 7.5 mm |
| Outer diameter (imperial) | 1.14 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.748 in |
| Height (imperial) | 0.295 in |
Download Datasheet
