“Ferrite Toroid FT240-31” has been added to your cart. View cart
Description
Balun Ferrite core BN43-202
|
|
| AL=2200 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 12500 |
| Color Code = shiny black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 5 – 400 MHz Power Transformers 0.5 – 30 MHz RFI Suppression 5 – 500 MHz |
Technical Specifications
| Material | 43 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 800 |
| Min. AL (nH) | 2890 |
| Length (metric) | 13.3 mm |
| Width (metric) | 7.5 mm |
| Height (metric) | 14.35 mm |
| Holes diameter (metric) | 3.8 mm |
| Length (imperial) | 0.525 in |
| Width (imperial) | 0.295 in |
| Height (imperial) | 0.565 in |
| Holes diameter (imperial) | 0.15 in |
Download Datasheet

