“Ferrite Toroid FT114-61” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT37-67
| AL=20 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000
Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 500 |
| Color Code = dull black |
| Application Freq Range
Wideband Transformers 50-1000 MHz High-Q Inductor 0.5 – 30 MHz RFI Suppression – above 50 MHz |
Technical Specifications
| Material | 67 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 40 |
| AL (nH) | 18 |
| Outer diameter (metric) | 9.5 mm |
| Inner diameter (metric) | 4.75 mm |
| Height (metric) | 3.3 mm |
| Outer diameter (imperial) | 0.375 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.187 in |
| Height (imperial) | 0.125 in |
Download Datasheet
