“Balun Ferrite core BN73-302” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT82-43
| AL=470 +/- 20 % uH=(AL*Turns 2)/1000Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 12500 |
| Color Code = shiny black |
| Application Freq Range
Wideband Transformers 5 – 400 MHz Power Transformers 0.5 – 30 MHz RFI Suppression 5 – 500 MHz |
Technical Specifications
| Material | 43 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 800 |
| AL (nH) | 470 |
| Outer diameter (metric) | 21 mm |
| Inner diameter (metric) | 13.2 mm |
| Height (metric) | 6.35 mm |
| Outer diameter (imperial) | 0.825 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.52 in |
| Height (imperial) | 0.25 in |
Download Datasheet
