“Balun Ferrite core BN61-202” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT82-61
|
|
| AL=79 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 1000 |
| Color Code = dull black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 20 – 500 MHz High-Q Inductor 0.2 – 10 MHz RFI Suppression – above 20 MHz |
Technical Specifications
| Material | 61 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 125 |
| AL (nH) | 75 |
| Outer diameter (metric) | 21 mm |
| Inner diameter (metric) | 13.2 mm |
| Height (metric) | 6.35 mm |
| Outer diameter (imperial) | 0.825 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.52 in |
| Height (imperial) | 0.25 in |
Download Datasheet

