“Ferrite Toroid – FT37-43” has been added to your cart. View cart
Description
Ferrite Toroid FT50-75
| AL=4200 +/- 20 % uH=(AL*Turns2)/1000 Actual measured AL using 10 turns #28 wire |
| Temperature Stability (ppm /°C) = 6000 |
| Color Code = shiny black |
| Application Freq Range Wideband Transformers 1 – 50 MHz Power Transformers 0.1 – 3 MHz RFI Suppression – above 1 MHz |
Technical Specifications
| Material | 75 |
|---|---|
| Permeability (µi) | 5000 |
| AL (nH) | 2725 |
| Outer diameter (metric) | 12.7 mm |
| Inner diameter (metric) | 7.15 mm |
| Height (metric) | 4.9 mm |
| Outer diameter (imperial) | 0.5 in |
| Inner diameter (imperial) | 0.281 in |
| Height (imperial) | 0.188 in |
Download Datasheet
